Ile żyją chomiki dżungarskie w klatce?

Dodano: 4 stycznia, 2024 • Zaktualizowano: 29 stycznia, 2024

chomik dżungarski w klatce

Chomiki dżungarskie to stworzenia pełne energii, które przyniosą dużo radości do Twojego życia, choć niestety nie na długo. Jeśli rozważasz adopcję takiego zwierzaka, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, ile lat żyją chomiki dżungarskie w klatce, aby ocenić, jak długo będziesz mógł cieszyć się ich towarzystwem. W tym krótkim artykule znajdziesz wszystko na temat długości życia i cyklu życiowego tych uroczych gryzoni.

Ile lat żyje chomik dżungarski w klatce?

Chomiki dżungarskie, żyjące w klatce, zazwyczaj osiągają wiek od 1 do 2 lat z rzadkimi przypadkami dożywania do 3 lat. Jest to zgodne z ogólną średnią długości życia chomików wszystkich ras, która wynosi od 18 do 36 miesięcy.

W naturalnym środowisku życie tych małych gryzoni zwykle trwa około 12 miesięcy. Ta różnica wynika z kilku czynników, w tym z łatwiejszego dostępu do pożywienia, opieki weterynaryjnej w przypadku choroby, jak również z braku naturalnych drapieżników, które występują w przyrodzie.

Jak wygląda przeciętny cykl życia chomika dżungarskiego?

Cykl życia chomika dżungarskiego jest krótki, lecz intensywny.

Rodzą się one ślepe i bez futra. To czas kiedy są całkowicie zależne od matki, która to dba o ich bezpieczeństwo i pełne brzuchy.

W pierwszym tygodniu ich zęby i futro zaczynają rosnąć, jest to pierwszy krok do samodzielności.

W drugim tygodniu chomiki dżungarskie zaczynają się poruszać i otwierać oczy. To także czas w którym stopniowo można je oswajać.

Między 4 a 5 tygodniem życia młode chomiki powinny zostać oddzielone od matki, osiągają one wówczas dojrzałość płciową.

To co wyróżnia chomiki dżungarskie od innych ras tego gryzonia to szybsze zdolności reprodukcyjne – samice mogą zajść w ciąże tego samego dnia w którym doszło do porodu. Ciąża trwa natomiast 36 dni.

Jak przedłużyć życie chomikowi dżungarskiemu?

Chomiki dżungarskie potrafią szybko skraść serce swoich właścicieli, niedziwne więc, że staramy się przedłużyć życie naszemu pupilowi. Chcąc zapewnić długie i zdrowie życie naszym chomikom, kluczowe jest zrozumienie i zadbanie o ich potrzeby.

Poniżej znajdziesz listę sprawdzonych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o dobrostan Twojego chomika dżungarskiego, maksymalizując jego długość życia i zapewniając mu szczęście na każdym kroku.

Zadbaj o optymalne żywienie

Dieta chomika dżungarskiego nie musi być prosta i powtarzalna. Gryzonie te mogą jadać larwy, owady, zboża czy nawet owoce i warzywa. Zapewnij swojemu chomikowi cały wachlarz smaków a pokocha Cię jeszcze bardziej, a przy okazji będzie zdrowy i szczęśliwy.

Stały dostęp do wody

Chomiki potrzebują stałego dostępu do świeżej i czystej wody. Dlatego wymieniaj ją codziennie, myjąc przy tym poidełko, butelkę czy miseczkę.

Zadbaj o odpowiednią klatkę i jej czystość

Długość życia twojego chomika dżungarskiego w dużej mierze zależy także od jego domu. Jeszcze przed adopcją przygotuj wszystko co niezbędne. Będziesz potrzebować dużej klatki – co najmniej 30 na 30 na 60 cm dla jednego osobnika, a dla większej liczby jeszcze większej. Na dnie klatki umieść wygodne posłanie, które możesz zrobić z papieru i tkaniny, chociaż możesz również kupić gotowe w sklepie zoologicznym. Gdy już chomik dżungarski zamieszka w swoim nowym domku, dbaj o to, by klatka była zawsze czysta, ponieważ to w dużym stopniu przyczyni się do zachowania przez niego dobrego zdrowia.

Zabawka do gryzienia

Zęby chomików są znane z tego, że nieustannie rosną. Dlatego ważne jest, abyś pomógł swojemu chomikowi utrzymać je na odpowiedniej długości. Użyj do tego specjalnych gałązek, twardych pędów roślin lub gryzaków przeznaczonych dla chomików, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Zdrowe zęby zapobiegają dyskomfortowi, infekcjom i nocnemu gryzieniu klatki.

Wizyty u weterynarza

Podobnie jak inne zwierzęta domowe, chomiki czasami wymagają wizyt u weterynarza. Ważne jest, abyś był świadomy powszechnych chorób chomików, takich jak choroba mokrego ogonka. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy, niezwłocznie udaj się z chomikiem do weterynarza.

Zabawa, ćwiczenia i stymulacja

Chomiki uwielbiają ćwiczenia, szczególnie te z wykorzystaniem tuneli. Możesz użyć do tego celu na przykład pustych rolek po ręcznikach kuchennych lub papierze toaletowym. Polecam również klasyczny kołowrotek dla chomika, najlepiej taki, który jest obudowany, co minimalizuje ryzyko wypadków.

Podsumowanie

Mając na uwadze, ile lat żyją chomiki dżungarskie w klatce, warto każdy dzień z nimi uczynić wyjątkowym.

Teraz gdy już znasz potrzeby tych małych stworzeń możesz znacząco wpłynąć na jakość i długość ich życia. Twoja troska i zaangażowanie sprawią, że każda chwila spędzona z Twoim futrzanym przyjacielem będzie pełna miłości i radości.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments